Cijena barela na londonskom tržištu porasla je prošloga tjedna 0,8 posto, na 68,30 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 1,5 posto, na 66,50 dolara.
Nakon što su tjedan dana prije potonule više od 11 posto, prošloga tjedna cijene nafte nisu osjetnije oscilirale jer, zahvaljujući popuštanju napetosti na Bliskom istoku, nema puno razloga za rast cijena.
Na tržištima se prošloga tjedna ponajviše špekuliralo o tome hoće li i za koliko Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njezini saveznici povećati proizvodnju u kolovozu.
“Ako grupa odluči i u kolovozu, četvrti mjesec zaredom, povećati opskrbu za 411 tisuću barela dnevno, kao što se očekuje, procjene odnosa ponude i potražnje u drugoj polovini godine bit će ponovo stavljene na stol i signalizirat će ubrzano bujanje svjetskih rezervi nafte”, kazao je Tamas Varga iz PVM-a.
A u subotu su na redovnoj sjednici OPEC i saveznici odlučili povećati proizvodnju u kolovozu za 548.000 barela dnevno, znatno više nego što se očekivalo. Zbog toga su u ponedjeljak ujutro cijene nafte izgubile gotovo sve prošlotjedne dobitke.
Na londonskom je tržištu cijena barela u ponedjeljak…
Pročitajte više na Tportal.hr

