Osim lijepih plaža, voda i pogleda, na talijanskom otoku Sardinija nalazi se casu marzu, sir s crvima. Godine 2009. Guinessova knjiga rekorda proglasila ga je najopasnijim sirom na svijetu, piše CNN.
Muhe polažu jaja u pukotine koje se formiraju u siru. Crvi se izlegu probijajući se kroz pastu, tako probavljaju proteine i pretvaraju sir u mekan i kremast proizvod, a nakon tri mjeseca spreman je za jelo. Prodavač sira otvara vrh koji je netaknut crvima i žlicom vadi kremastu deliciju. Za one koji uspiju prevladati gađenje, sir ima intenzivan i pikantan okus.
Znanstvenici smatraju da bi mogao biti opasan za zdravlje jer crvi mogu preživjeti ugriz i tako stvoriti parazitnu infekciju u crijevima. Do sada nije zabilježen nijedan takav slučaj sa sirom. Iako je sir zabranjen za prodaju, stanovnici Sardinije jedu ga već stoljećima.
– Najezda crvi je čarolija i užitak ovog sira, kaže Paolo Solinas, sardinijski gastronom.
Dok jedni sir ne mogu smisliti, druge jaki okusi tog sira oduševljavaju.
– Neki pastiri sir vide kao jedinstveno osobno zadovoljstvo, nešto što samo…
Pročitajte više na 24sata.hr

