Donald Trump je u petak rekao da će na 150 dana uvesti 10-postotne globalne carine kako bi zamijenio neke od svojih izvanrednih carina koje je Vrhovni sud ukinuo, što je američki predsjednik nazvao “duboko razočaravajućim”.
Trump uvodi nove carine nakon presude Vrhovnog suda
Vrhovni sud SAD-a u petak je poništio carine predsjednika Donalda Trumpa koje je uveo prema zakonu namijenjenom za izvanredne situacije, presudom s velikim utjecajem na globalno gospodarstvo kojom je odbačena njegova tvrdnja o posebnim predsjedničkim ovlastima.
Trump je najavio u petak na tiskovnoj konferenciji u Bijeloj kući da će uvesti 10-postotne globalne carine na 150 dana kako bi nadomjestio neke od svojih izvanrednih carina koje je Vrhovni sud srušio.
Kazao je da će uredbu potpisati sukladno Stavku 112. Zakona o trgovini iz 1974. te da će se raditi o dodatku carinama koje su trenutno na snazi.
Pravna osnova i alternativne mjere
Stavak predsjedniku dozvoljava da uvede carine od najviše 15 posto do 150 dana bilo kojoj zemlji koja ima “velike i ozbiljne” poteškoće s platnom bilancom.
“Imamo alternative, odlične alternative”, rekao je Trump.
“To bi moglo značiti više…
Pročitajte više na kamenjar.com

