Sve više javnih osoba u Francuskoj koristi zakon protiv internetskog zlostavljanja – od Brigitte Macron i olimpijske boksačice Imane Khelif do DJ-ice Barbare Butch i influencerice Magali Berdah
Deset osoba – osam muškaraca i dvije žene u dobi između 41 i 60 godina – pojavilo se prošlog tjedna pred pariškim sudom nakon što su optuženi za internetsko uznemiravanje i klevetu protiv francuske prve dame Brigitte Macron. Riječ je o slučajevima seksističkog zlostavljanja nizom objava i videa u kojima su tvrdili da je Macron ‘rođena kao muškarac’.
Francuska je kriminalizirala internetsko uznemiravanje 2014. godine, uz kaznu do tri godine zatvora i novčanu globu do 45.000 eura. Od tada je zabilježen niz sličnih slučajeva koje su pokrenule poznate osobe iz javnog života.
Iako nekoliko europskih zemalja – poput Italije, Austrije i Rumunjske – tretira cyberbullying kao dio kaznenih djela klevete ili prijetnji, Francuska i Slovačka nalaze se među rijetkim zemljama koje imaju poseban zakon s definiranim kaznama za internetsko uznemiravanje.
U posljednjih nekoliko…
Pročitajte više na Tportal.hr

