Dok Europa traži načine kako povećati konkurentnost i ubrzati gospodarski rast, razlika između najvećih europskih i američkih kompanija postaje sve veća
Najnovija analiza njemačkog Handelsblatta pokazuje da šest najvećih američkih tehnoloških kompanija ostvaruje gotovo jednaku dobit kao 500 najvećih europskih korporacija zajedno.
‘Velika šestorka’ gotovo sustigla cijelu europsku elitu
Prema izračunima Handelsblattova instituta za istraživanje (HRI), tehnološki divovi Alphabet, Nvidia, Apple, Microsoft, Meta i Amazon prošle su poslovne godine zajedno ostvarili neto dobit od 540,3 milijarde eura.
To je gotovo jednako ukupnoj dobiti 500 najvećih europskih kompanija, koja je iznosila 547 milijardi eura.
Istodobno su najveće američke kompanije nastavile snažno povećavati profitabilnost. Ukupna neto dobit 500 najvećih američkih korporacija porasla je za 11,8 posto, na rekordnih 1,48 bilijuna eura. U Europi je situacija bila potpuno suprotna – dobit najvećih tvrtki pala je za…
Pročitajte više na Tportal.hr
