Iznutrice su bogate hranjivim tvarima – ne samo da obiluju bjelančevinama životinjskog porijekla već sadrže i znatan udio vitamina B kompleksa, željeza, selena i cinka. Usto, obično su znatno jeftinije od drugih komada mesa.
Jetra, bubrezi, tripice, srca i pluća upotrebljavaju se u brojnim kuhinjama svijeta – uključujući i Hrvatsku. U SAD-u su pak zabranjeni.
Točnije, zabranjena je prodaja životinjskih pluća za ljudsku konzumaciju. Američko ministarstvo poljoprivrede 1971. godine donijelo je odluku o prestanku prodaje životinjskih pluća za ljudsku prehranu.
(Ne)utemeljena zabrana
Ta je odluka uslijedila nakon studije koju je naručilo ministarstvo, a prema kojoj je zaključeno da pluća životinja nisu pogodna za ljudsku prehranu. Zabrana je temeljena na premisi da pluća funkcioniraju kao filtri zraka te mogu biti kontaminirana opasnim tvarima poput različitih bakterija i virusa.
Pročitajte više na Punkufer.hr

