Za razliku od dosadašnjeg modela u kojem se korisnici zaustavljaju na ulasku i izlasku s autoceste radi evidentiranja i plaćanja, novi sustav temelji se na slobodnom protoku vozila. To znači da na autocestama više neće postojati naplatne kućice.
Cestarina će se plaćati na dva načina – putem ENC uređaja ugrađenog u vozilo ili putem automatskog sustava očitanja registarskih oznaka. Korisnici će sami birati opciju koja im više odgovara.
Gotovina ostaje, ali ne na autocesti
Kako u novom sustavu neće biti blagajnika na naplatnim kućicama, plaćanje gotovinom na izlasku s autoceste više neće biti moguće. Ipak, gotovina ostaje prihvaćeno sredstvo plaćanja – građani će i dalje moći nadoplatiti svoj ENC uređaj ili račun vezan uz registarsku oznaku na prodajnim uredima HAC-a i koncesionara te na drugim prodajnim mjestima, primjerice benzinskim postajama.
Obavezna prethodna prijava
Najveća promjena za građane, poručuju iz HAC-a, jest obavezna prethodna prijava u sustav. Na vrijeme će biti objašnjeni svi načini registracije, a bez nje neće biti moguće koristiti autocestu.
Teška vozila uz obvezni ENC
Za teretna vozila uvedena je obveza…
Pročitajte više na Tportal.hr

