Još jedna nezgoda s tehnologijom proizvedenom u Boeingu dogodila se ovih dana, a zbilo se to u domeni u kojoj još nisu imali sličnih problema. Nakon poznatih problema u segmentu civilne avijacije, pa potom i onih sa svemirskom putničkom kapsulom Starliner, Boeingov je proizvod još jednom zakazao u letu. U Zemljinoj orbiti raspao se njihov komunikacijski satelit, dio konstelacije Intelsata.
Satelit Intelsat IS-33e, objavio je njegov operator, prestao je slati signale protekle nedjelje, što su primijetili i korisnici Intelsatovih usluga u Europi, Africi i dijelu regije Azija-Pacifik. Iz kompanije su tada poručili da je došlo do određene anomalije u radu, zabilježene u subotu, 19. listopada, a prva posljedica bila je gubitak napajanja sustava. Tada je Intelsat u suradnji s Boeingom pokrenuo istragu, ali su prvi podaci već tada sugerirali da satelitu nema spasa.
Zakazao nakon osam godina
Sva dana nakon toga, početkom tjedna, Intelsat je objavio da je anomalija zabilježena u subotu dovela do potpunog gubitka satelita IS-33e. U tijeku je komunikacija s Boeingom i nadležnim tijelima kako bi se analizirali podaci i istražilo što je pošlo po zlu. Sastavljen je i odbor za analizu, dok kompanija surađuje s vanjskim pružateljima komunikacijskih usluga kako bi oporavila usluge za svoje klijente.
Satelit Intelsat IS-33e izradila je kompanija Boeing Space Systems. Lansiran je u geostacionarnu orbitu 24. kolovoza 2016. godine, raketom Ariane 5 iz baze ESA-e u Francuskoj Gvajani, a uspješno je radio osam godina, emitiravši signale u C- Ku- i Ka-bandovima prema Europi, Africi i Aziji, s pozicije na 60° istočne geografske dužine.
Svemirsko zapovjedništvo SAD-a potvrdilo je da se satelit raspao 19. listopada oko 4:30 sati (UTC) u najmanje 20 većih dijelova. U danima nakon toga identificirano je gotovo 60 fragmenata svemirskog otpada povezanih s tim događajem. Satelit je bio veličine 7,9 × 3,8 × 3,2 metara, mase 6,600 kg pri lansiranju.
Pročitajte više na Bug.hr