Projekt svemirske solarne elektrane koji se, kako kažu, po značaju može usporediti s projektom hidroelektrane Tri klanca, temelji se na prikupljanju sunčeve energije u Zemljinoj orbiti, gdje atmosferski uvjeti ne ometaju sunčeve zrake, što omogućuje kontinuirani dotok energije veće snage u usporedbi sa zemaljskim solarnim instalacijama.
Long Lehao, stručnjak za raketnu tehnologiju i član Kineske akademije inženjerstva (CAE), opisao je razmjere projekta: postavljanje solarnog polja širine 1 kilometar duž geostacionarne orbite na visini od 36.000 kilometara. Teoretski, mogla bi se proizvesti količina energije jednaka godišnjoj proizvodnji nafte na Zemlji.
Ključna raketa Dugi Marš-9
Za ostvarenje ovog projekta potrebna je raketa velike nosivosti. Ključnu ulogu u tome ima raketa Dugi Marš-9 (CZ-9) koju je razvio Longov tim. S potisnom snagom od približno 6.000 tona i mogućnošću transporta 150 tona tereta u nisku Zemljinu orbitu, CZ-9 nadmašuje kapacitete prijašnjih raketa poput NASA-inog Saturna V i Space Launch Systema. Raketa promjera 10,6 metara i visine 110 metara naprednija je u odnosu na Dugi Marš-5.
Longov tim imao je prvo neuspješne pokušaje s raketom Dugi Marš-3B, ali je stekao vrijedno iskustvo kao temelj za kasnije uspjehe. Do prosinca 2024. raketa Dugi Marš-3B ostvarila je 99 uspješnih lansiranja, pokazujući sposobnost tima da usavrši tehnologiju.
Projekt praćenja Sunca
Od lipnja 2021. u Bišanu (Čonkving) djeluje eksperimentalna postaja za testiranje tehnologija ključnih za svemirsku solarnu energiju, uključujući proizvodnju solarne energije, bežični prijenos mikrovalnom energijom i svemirske komunikacijske mreže.
Sveučilište elektroničkih znanosti i tehnologije u Čianu, pod vodstvom akademika CAE-a Duan Baojana, vodi “Projekt praćenja Sunca”. U sklopu projekta razvijen je prvi cjeloviti sustav za zemaljsku provjeru svemirskih solarnih elektrana, s napretkom u prijenosu mikrovalove energije i učinkovitosti prikupljanja energetskih zraka. Rezultati su objavljeni 2023. godine u časopisu “Engineering”. Veliku pozornost izazvalo je izvještavanje o tehnologiji bežičnog prijenosa mikrovalova velike snage. Ova tehnologija mogla bi se primjenjivati za napajanje zračnih brodova, flota dronova, pomorskih platformi te opskrbu energijom udaljenih područja ili područja pogođenih prirodnim katastrofama.
Pročitajte više na Bug.hr